Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej strony. Korzystają z nich również firmy reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w cookies kliknij "Akceptuj", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuj

Rozporządzenie w szkołach Kościoła Anglii

Re: Rozporządzenie w szkołach Kościoła Anglii

Postprzez Zofia » Śr lis 15, 2017 17:35

Polecam gorąco obejrzeć film J. Brauna "Luter- rewolucja protestancka". Kasetę z filmem można już kupić przez internet.
Zofia
 
  

Re: Rozporządzenie w szkołach Kościoła Anglii

Postprzez Grzegorz » Śr lis 15, 2017 18:21

To jest Grzegorz Braun, a nie Jerzy.
Nie mam ochoty kupować filmu, jeśli ma Pani konkretne zarzuty co do doktryny to proszę je tutaj sformułować.
Avatar użytkownika
Grzegorz
 
Posty: 1120
Dołączył(a): Śr wrz 11, 2013 20:48
Lokalizacja: Warszawa
wyznanie: KEA
  

Re: Rozporządzenie w szkołach Kościoła Anglii

Postprzez Zofia » Cz lis 16, 2017 00:46

Grzegorzu,
jasne, proszę nie kupować. Im mniej wiemy, tym bardziej jesteśmy szczęśliwi.
A ja, biedulka, dźwigam ten ciężar nabywanej wiedzy;))
I właśnie z tej wiedzy zdobytej dzięki wykładom prof. Kucharczyka, książce P.Lisickiego oraz filmowi G. Brauna wynika niezbicie [zaznaczam, że powtarzam po w/w autorach] że szan. Martin Luther żadnej Reformy ówczesnego Koscioła nie przeprowadził, a tylko totalnie KOŚCIOŁ ODRZUCIŁ i kilka innych rzeczy też. Natomiast Lutrowa atrapa (kościoła i teologii) właśnie na naszych oczach, po 500 latach, weszła w stan agonalny (vide lewacki luteranizm w Szwecji i Niemczech) i raczej kończy swój żywot jako "Kościoł Chrystusowy". [ Oczywiście nie poruszam tu innych aspektów protestanckiej rewolucji dla dziejów Europy].
A na naszym podwórku? Doktryna doktryną, a Synod uchwalił w ub. roku tę Ustawę o przyznaniu diakonkom uprawnień do sprawowania Eucharystii. A to dosyć znacząca zmiana i niewiele ma wspólnego z augsburską teologią. I tak to będzie szło, za pomocą ustaw i uchwał, bez ruszania doktryny .....
Zofia
 
  

Re: Rozporządzenie w szkołach Kościoła Anglii

Postprzez Grzegorz » Cz lis 16, 2017 06:53

Dyskusja sloganami? Co właściwie ma oznaczać, że "Luter odrzucił Kościół", poza tym, że odrzucił instytucję papiestwa? W wątku o tradycji już pisałem, że ewangelicy zachowali wiele tradycji Kościoła Zachodniego.

Co do diakonek to o ile chyba wszyscy na tym forum jesteśmy przeciwko pełnieniu przez nie sakramentów, o tyle ważność sakramentu nie jest sama w sobie powiązana z płcią.
Avatar użytkownika
Grzegorz
 
Posty: 1120
Dołączył(a): Śr wrz 11, 2013 20:48
Lokalizacja: Warszawa
wyznanie: KEA
  

Re: Rozporządzenie w szkołach Kościoła Anglii

Postprzez Grzegorz » Cz lis 16, 2017 07:31

Co do samego filmu to już na podstawie doniesień medialnych zauważyłem w nim manipulację faktami. Fragment artykułu z krakowskiego Gościa Niedzielnego ( http://krakow.gosc.pl/doc/4315111.Filmo ... cina-Lutra ):

„Przykładem tego, że sam Luter "mówił, jak jest", są jego słowa z listu do Erazma z Rotterdamu, przywołane w filmie przez prof. Almę von Stockhausen, niemiecką badaczkę biografii ojca protestantyzmu: "Tylko ty, Erazmie, zrozumiałeś mnie prawidłowo. Nie chodzi mi o handel odpustami ani o czyściec, ani o papiestwo, ale wyłącznie o zniewoloną wolę, która jest moim zasadniczym tematem. To nie biedny człowiek jest winny, lecz niesprawiedliwy Bóg. To Bóg spowodował, że Adam upadł. To Bóg sprawił, że Judasz stał się zdrajcą. Bóg jako stwórca dobra i zła".

Zrobiłem krótkie śledztwo i okazuje się, że powyższe zdania faktycznie pochodzą z traktatu „O niewolnej woli” skierowanego do Erazma z Rotterdamu... Tyle że pojedyncze zdania zostały wzięte z kilku różnych rozdziałów i sklejone w jedną całość. Zabieg, na który żaden rzetelny historyk nie powinien sobie pozwolić. W zakończeniu traktatu „O niewolnej woli” czytamy:

„Następnie także i to u Ciebie [Erazmie - przyp. mój] bardzo pochwalam i oświadczam, że jedynie ty poza wszystkimi innymi uchwyciłeś rzecz samą, to jest istotę sprawy, a nie nużysz mnie tymi obcymi mi tematami: o papiestwie, o czyśćcu, o odpustach, i innymi podobnymi bredniami raczej niźli tematami, w dziedzinie których dotąd prawie wszyscy daremnie na mnie sidła nastawiali. Ty jeden i jedyny dostrzegłeś zasadniczy punkt zagadnienia i do samego gardła mi skoczyłeś, za co w głębi duszy składam ci dzięki. W tym bowiem zagadnieniu chętniej się poruszam, o ile czas i sprzyjające okoliczności na to pozwalają.”

Dalej jednak nie ma żadnej mowy o Adamie i Judaszu ( http://old.luteranie.pl/pl/?D=257 ). Skąd pochodzi reszta cytatu? Okazuje się, że z wcześniejszych rozdziałów.

Tuż przed zakończeniem traktatu i cytowaną już pochwałą dla Erazma Luter pisze:

„Staw mi przed oczy trzy światła, jak się pospolicie taki podział przyjmuje: światło natury,
światło łaski, światło chwały
. W świetle natury jest rzeczą nierozwiązalną stan, by miało być
rzeczą sprawiedliwą, że dobry jest nawiedzany niedolą, a zły ma się dobrze. Rozwiązuje to atoli
światło łaski. W świetle łaski zaś jest rzeczą nierozwiązalną to, w jaki sposób Bóg skazuje na
potępienie tego, kto nie potrafi z własnych swoich sił nic innego czynić jak tylko grzeszyć i
obciążać się winą. Tutaj zarówno światło natury jak i światło łaski orzekają, że wina nie jest po
stronie biednego człowieka, lecz po stronie niesprawiedliwego Boga
, boć ani nawet nie mogą
inaczej sądzić o Bogu, który człowieka bezbożnego darmo bez zasług koronuje, innego zaś,
może mniej albo conajmniej nie bardziej bezbożnego nie koronuje, lecz skazuje na potępienie.
Atoli światło chwały orzeka coś innego; ono ukazuje, że Bogu, którego sąd jedynie odznacza się
niepojętą sprawiedliwością, właściwą jest najsprawiedliwsza i najoczywistsza sprawiedliwość
, z
tym tylko, że na razie powinniśmy w to wierzyć, napominani do tego i umocnieni przykładem
światła łaski, które podobnego cudu dokonuje z świetłem natury.”

Słów o Adamie i Judaszu tutaj nie znajdziemy - to kolejne oderwane od reszty fragmenty! Pojawiają się gdzie indziej w kontekście lutrowych rozważań nad wszechwiedzą Boga.

Przytoczony w filmie cytat to w rzeczywistości zlepek pojedynczych zdań z kilku różnych rozdziałów „O niewolnej woli”. Cytat, który nawet nie zachowuje oryginalnej kolejności zdań. Cytat, który w wygodny sposób przemilcza wyjasnienie Lutra o trzech światłach.
Ten jeden przykład wystarcza aby stwierdzić, że film Brauna to propaganda, a nie rzetelne źródło wiedzy.

Całość „O niewolnej woli” tu: http://luter2017.pl/wp-content/uploads/ ... ejWoli.pdf
Avatar użytkownika
Grzegorz
 
Posty: 1120
Dołączył(a): Śr wrz 11, 2013 20:48
Lokalizacja: Warszawa
wyznanie: KEA
  

Re: Rozporządzenie w szkołach Kościoła Anglii

Postprzez Aleksander » Cz lis 16, 2017 09:40

Zofia napisał(a):Pastor Aleksander napisał:
"Czy tak absurdalna i poprawnie politycznie postawa nie jest wynikiem drastycznego upadku we wspólnotach Anglikańskich?"

Tak Pastorze,....

Zofio, chciałbym zwrócić Ci uwagę jako administrator forum. Nie pierwszy raz obracasz dyskusje w taki sposób, że są przez Ciebie promowane osoby, które są przeciwnikami luteranizmu. Nasz forum ma na celu promować biblijną doktrynę luteranizmu oraz przedstawiać dobro Kościoła. Tworzy się poważne wrażenie, że twoim celem jest manipulacja i działanie na szkodę Kościołowi Luterańskiemu. Jeśli nie jesteś w stanie współdziałać w promowaniu takiego dobra, to może nie jest to miejsce dla Ciebie?

Sent from my LG-H850 using Tapatalk
Avatar użytkownika
Aleksander
 
Posty: 1655
Dołączył(a): Cz sie 19, 2010 09:30
wyznanie: Luteranin
dyplomy: 3
  

Re: Rozporządzenie w szkołach Kościoła Anglii

Postprzez Zofia » Cz lis 16, 2017 19:01

Szanowny Pastorze,
szkoda wielka, ze luterańscy pastorzy i teolodzy są tak odważni na "Konfesyjni.pl" i to w stosunku do zwykłej ławkowej luteranki (no, może tylko tyle, że z dwoma dyplomami UW), natomiast nigdy Was nie ma tam, gdzie toczą się boje o wizerunek tego Kościoła i prawdę jego przekazu. Jak jest dyskusja w IPN w Warszwie, to KEA jest reprezentowany przez red. Gmyza (nie-teologa), jak jest debata nad ksiązką P. Lisickiego, również w Warszawie, to KEA jest reprezentowany przez red. Bruncza (nie-teologa); premiera filmu G.Brauna, po pokazie filmu - wypowiedzi rożnych autorytetów, świeckich i duchownych, tylko nikogo, kto by zabrał głos po stronie Luteranizmu, po stronie Lutra ......W Warszawie jest uczelnia ChAT, na Miodowej, a tam rój teologów ewangelickich ..... I co, i nikt nie może pofatygować się na takie spotkania, żeby bronić swojej wiary, przekonań, w końcu - powołania, dla którego zdecydował się studiować teologie czy zostać duszpasterzem ....
To tez, przynajmniej dla mnie, świadczy fatalnie o kondycji tego Koscioła i jego duchowych przewodników.
A uroczystości 500lecia Reformacji stały się Kółkiem Wzajemnej Adoracji= protestantów przez protestantów. No może za wyjątkiem uroczystości na Zamku, na której prymas Polski drzemał, żeby nie patrzeć na "prymasa" Szwecji .....
Przypomina mi to anegdotkę;
"Mamo, chwalą nas" - mówi córka do matki.
"Ale kto, córeczko, kto? - pyta matka
"No..., ja mamę, a mama mnie"
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Drogi Grzesiu, trzeba było przyjść do IPN czy na premierę filmu Brauna, a nie teraz mądrzyć się na blogu, trzeba było podyskutować z panem Lisickim, z panem Cenckiewiczem, z rezyserem Braunem, z ks.prof. Guzem, ktory też zabierał głos ...... Ci, ktorym zależało na zaprezentowaniu swojego stanowiska, pofatygowali sie, zeby je przedstawić publicznie. A luteranom nie zależy, jak widać, na opinii o swoim kościele.
Wiec Panowie, dyskutujcie sobie razem, żegnam, podobnie jak wcześniej pożegnali Was nasi wspaniali współwyznawcy: Win32 i Herbert.
Zofia
 
  

Re: Rozporządzenie w szkołach Kościoła Anglii

Postprzez Grzegorz » Cz lis 16, 2017 19:41

Po to jest forum dyskusyjne, żeby na nim dyskutować. Poza tym, preferuję polemikę pisaną, ponieważ daje większe możliwości do przemyślenia argumentów. W dyskusji na żywo ktoś by rzucił zmanipulowanym cytatem z Lutra i cóż miałbym z tym począć? Natomiast w domowym zaciszu mogę sprawdzić źródła i zweryfikować dokładnie na ile konkretny zarzut jest sensowny.

Szczęśliwie to nie Braun i ks. Guz wyznaczają kurs KRK w Polsce. Cytując mojego znajomego: „ważniejszy jest dla mnie stosunek prymasa Polski do protestantyzmu niż jakiegoś oszołoma”.
Avatar użytkownika
Grzegorz
 
Posty: 1120
Dołączył(a): Śr wrz 11, 2013 20:48
Lokalizacja: Warszawa
wyznanie: KEA
  

Re: Rozporządzenie w szkołach Kościoła Anglii

Postprzez Zofia » Pt lis 17, 2017 00:12

Grzesiu, masz dużą wiedze teologiczną, przyznaję. Tym bardziej mi żal, że zarówno TY jak i inni znawcy teologii luterańskiej nie chcą wykorzystać swojej wiedzy jako oręża w walce o dobre imię Kościoła luterańskiego w Polsce i o jego przetrwanie. Ale na forum publicznym! a nie na blogu, czy w domowym zaciszu - bo to nic nie da !! Pomyśl, jak ja się czuję, kiedy po filmie Brauna - a zdecydowana większość widowni (podobnie jak Polaków) to katolicy - ostatnie słowo zamykające dyskusję brzmi: "Protestantyzm jest trupem".

Pastor Aleksander mówi o promowaniu biblijnej doktryny luteranizmu i o dobru kościoła ..... A arcybiskupka szwedzka, też przedstawicielka luteranizmu, na łamach Wyborczej promuje aborcję i homo-małżeństwa ..... I żaden z pastorów nie interweniuje! W kościele św. Trójcy w Warszawie dochodzi do zbliżenia KEA ze środowiskiem mocno homo-genderowym Tygodnika Powszechnego ! I żaden z pastorów nie reaguje, nie zauważa!! Cisza. Kompletna uległość, brak zainteresowania ....

Ludzie kochani, tu trzeba najpierw bronić tego KEA w Polsce przed całkowitym upadkiem (takim jaki przydarzył się kościołowi anglikańskiemu - o czym donosil nam Pastor Aleksander- czy kościołowi szwedzkiemu, czy niemieckiemu .... Bo za chwilę nie będzie już czego promować .
Pamiętajcie - ja nawoływałam i ostrzegałam. Listy do biskupa-zwierzchnika pisałam, z proboszczem polemizowałam. Jako kobieta i osoba świecka nic więcej nie jestem już w stanie zrobić dla KEA.. Bywajcie !
ps. A tych bajań o mojej rzekomej manipulacji i działaniu na szkodę kościoła luterańskiego - proszę sobie Pastorze oszczędzić, naprawdę wstyd!
Zofia
 
  

Re: Rozporządzenie w szkołach Kościoła Anglii

Postprzez Aleksander » Pt lis 17, 2017 14:41

Daily Mail opisał wywiad z nauczycielem. Jego "wina" (trzeba oczywiście tego dowieść) polegała na tym, że w naturalnym odruchu grupkę dzieci nazwał dziewczynkami. Wśród tej grupy jest dziewczynka transgender, która określa się jako chłopiec. Nauczyciel natychmiast poprawił się i przeprosił. Rodzice jednak zdecydowali się wnieść skargę, po którym nauczyciel został odsunięty od pracy, wszczęto dyscyplinarne dochodzenie. Nauczyciel wyjaśnia swoją pozycję, że przerosił, że był i jest ostrożny i wyrozumiały, że stara się zwracać się do dzieci po imieniu. Natomiast wtedy mu się naturalnie wymcknęło. Okazuje się, jak donosi czasopismo, w szkole już był incydent z tym samym nauczycielem, którego również nazwano pastorem. Szkoła zamknęła działalność grupy biblijnej, na której ten sam nauczyciel przedstawił pogląd biblijny na małżeństwo, jako kobiety i mężczyzny. Szkoła odmawia publicznego komentowania do końca dochodzenia. Nauczyciel mówi, postępowanie/kara względem niego jest niewspółmierna. Nie był przeszkolony jak się zachowywać na wypadek dochodzenia dyscyplinarnego, dlatego przeżywa ogromny stres teraz. Reprezentuje go chrześcijańska ograniczaja "Christian concern".
Zastanawiam się nad sprawą, w tym celu aby wynieść przynajmniej dla siebie wnioski na przyszłość. Nie ma dla wątpliwości, że jest to atak na wartości biblijne, publiczne nauczanie chrześcijańskich doktryn. Nie ma dla mnie wątpliwości że Kościół od wewnątrz jest niszczony przez nowych "misjonarzy postępu w teologii". Jednak czy jedyną słuszną podstawą będzie opuszczenie Kościoła? Dopóki doktryna nie jest zmieniona wciąż jest możliwość obrony. Co jakiś czas parafie i księża zapowiadają odejście z Kościoła Anglii. Niedawno 10 parafii na południu ogłosili że tak uczynią. Jednak gdzie odejdą nie zawsze mówią głośno. 2 lata temu miałem okazję rozmawiać z pastorem parafii na południu, który powiedział że oni odejdą do wspólnoty charyzmatycznej. Już od dłuższego czasu praktykują chrzest tylko dla dorosłych" na wyznanie wiary".
Zastanawiam się nad tym co i jak realnie można zmienić, a nie tylko co by się chciało zmienić.

Sent from my LG-H850 using Tapatalk
Avatar użytkownika
Aleksander
 
Posty: 1655
Dołączył(a): Cz sie 19, 2010 09:30
wyznanie: Luteranin
dyplomy: 3
  

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Rozmowy o wszystkim

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 6 gości