Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej strony. Korzystają z nich również firmy reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w cookies kliknij "Akceptuj", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuj

Debata Lisicki - Sojka

Rozmowy o wydarzeniach z życia codziennego Kościoła

Re: Debata Lisicki - Sojka

Postprzez Grzegorz » Pt kwi 27, 2018 08:47

Lukas napisał(a):Jonahu, powtórzę: nie mam zamiaru Was pouczać, przedstawiam tylko mój punkt widzenia.

1/Piszesz: "Kościół rodzi się ze zwiastowania Słowa". To jest Twój punkt widzenia i protestancka retoryka.. Dla mnie Kościoł narodził się na mocy slów Chrystusa skierowanych do Piotra. Chrystus mówi tam wyraźnie: "....zbuduję Kościoł mój" Wiec nie "rzymska apologetyka uformowała moje myślenie" (jak mi sugerujesz) lecz .... słowa Biblii, tej umiłowanej przez protestantów Sola Scriptura !!

2/ Absolutnie nie twierdzę, że "protestanci odrzucają Tradycję"!. Wręcz przeciwnie , uważam, że Biblia, a mam tu na myśli głównie Nowy Testament, spisany przez pierwszych chrześcijan, stanowi pierwszy OWOC TRADYCJI chrześcijańskiego kościoła, a jako ten owoc stała się źródłem inspiracji dla całego ruchu zwanego protestantyzmem.
[A prywatnie, na chłopski rozum, widzę to tak: Biblia nie spadła Lutrowi z nieba, jak Koran czy ksiega Mormonów, szanowny dr M. Luter "wyrwał" niejako Biblię z Tradycji, odrzucając jednocześnie całą Tradycję. Może i sprytne, ale chyba nielogiczne].
Oczywiście zdaję sobie sprawę z ryzyka wypowiadania takiej subiektywnej opinii na tym portalu ;((


Obie te kwestie były już poruszane na forum. Ani słowa Chrystusa nie wskazują na biskupa Rzymu, ani Luter nie odrzucił hurtem tradycji pozabiblijnej. Z argumentami naszej strony proszę się zapoznać w tych wątkach i tam się do nich ustosunkować.
viewtopic.php?f=63&t=2003
viewtopic.php?f=15&t=2004
Avatar użytkownika
Grzegorz
 
Posty: 1120
Dołączył(a): Śr wrz 11, 2013 20:48
Lokalizacja: Warszawa
wyznanie: KEA
  

Re: Debata Lisicki - Sojka

Postprzez Lukas » Pt kwi 27, 2018 12:02

OK. A w ramach zmiany tematu pozwole sobie przytoczyć tu niezwykle cenny (moim zdaniem!) komentarz Herberta Ulricha, zamieszczony na ekumenizm.pl pod artykułem "Komunijna fałszywka ws malzeństw mieszanych".

EKD ze swymi ekscesami liberalnymi w tej chwili działa na katolików raczej odpychająco. Może to my staroluteranie powinniśmy wrócić do swoich korzeni katolickich - stopniowo wracając do czystej (biblijnej) ewangelii i do liturgii wysokokościelnej - zamiast czekac na wspólną komunię, az Bergoglio spelni oczekiwania liberalow i pozwali katolikom "na wszystko" - tak samo jak w luteranskim kosciele szwedzkim.
"Łaska tania to śmiertelny wróg naszego Kościoła. Nasza walka toczy się dziś o łaskę, która miałaby swoją cenę. Łaska tania jest jak towar oddany za bezcen, przebaczenie z przeceny, pocieszenie z przeceny, sakrament z przeceny; to tak, jakby niewyczerpany skarbiec Kościoła opróżniano lekką ręką, bez cienia wątpliwości i bez ograniczeń; to łaska za darmo, bez kosztów." (D. Bonhoeffer)


ps. podkreślenie moje.
Lukas
 
  

Re: Debata Lisicki - Sojka

Postprzez Aleksander » Pt kwi 27, 2018 12:18

Mnie zastanawia kilka spraw, Lukas. Dlaczego ty jako katolik bierzesz się za pouczanie co mają robić konfesyjni luteranie???
Co do Herberta. Problem w jego wypowiedzi kryje się w tym, że poniekąd porusza bardzo ważne sprawy "taniej łaski", to całkowicie nie adekwatnie adresuje problem do staroluteran czy konfesyjnych. Po trzecie, zagadnienie "taniej łaski" nie odnosi się do sporu pomiędzy KRK a konfesyjnym Luteranizmem! Jest to osobny wątek. Odnosi się do każdego wierzącego w Jezusa Chrystusa. Takie sprawy omawiamy w innych wątkach.
Avatar użytkownika
Aleksander
 
Posty: 1655
Dołączył(a): Cz sie 19, 2010 09:30
wyznanie: Luteranin
dyplomy: 3
  

Re: Debata Lisicki - Sojka

Postprzez karneol » Pt kwi 27, 2018 12:51

Wydaje mi się, ujmując sprawę nieco skrótowo, że luteranizm zawarł swą doktrynę w czterech (czy pięciu) "sola...", natomiast katolicyzm nad tym wszystkim postawił "sola ecclesia", ze wszystkimi tego konsekwencjami - m. in. ludzkim wymiarem tego hasła (papież, instytucje kościelne ...). I tak np. Lucas akcentuje w powstaniu kościoła rolę ap. Piotra, człowieka, i to nadmierne akcentowanie jest tym co nas dzieli.
karneol
 
Posty: 80
Dołączył(a): Śr lip 04, 2012 19:00
wyznanie: luterańskie
  

Re: Debata Lisicki - Sojka

Postprzez Aleksander » Pt kwi 27, 2018 13:43

karneol napisał(a):Wydaje mi się, ujmując sprawę nieco skrótowo, że luteranizm zawarł swą doktrynę w czterech (czy pięciu) "sola...", natomiast katolicyzm nad tym wszystkim postawił "sola ecclesia", ze wszystkimi tego konsekwencjami - m. in. ludzkim wymiarem tego hasła (papież, instytucje kościelne ...). I tak np. Lucas akcentuje w powstaniu kościoła rolę ap. Piotra, człowieka, i to nadmierne akcentowanie jest tym co nas dzieli.
Gdyby nasza dyskusja odbywała się na partnerskich zasadach z otwartymi "kartami", to można by się zgodzić, że dyskutujemy o słuszność akcentów. Jednak tak nie jest. Lukas, prezentuje typową szkołę jezuitów. Ostatni post nie jest zmianą tematu, lecz "wałkowaniem tego samego ciasta". Proszę wczytać się uważnie. Cytat Herberta wymieszany z Bonhoferem nie ma na celu wzbudzić uwagę katolików do problemu "taniej łaski" i być może pojednać nas w tej kwestii. Ten cytat został dokładnie podkreślony: oto nawet luteranin wzywa konfesyjnych luteran przyjąć katolicką wersje chrześcijaństwa? Innymi słowy nasza dyskusja będzie możliwa tylko jeśli zmienimy hermeneutykę na wiodący prymat papieża.
Avatar użytkownika
Aleksander
 
Posty: 1655
Dołączył(a): Cz sie 19, 2010 09:30
wyznanie: Luteranin
dyplomy: 3
  

Re: Debata Lisicki - Sojka

Postprzez Lukas » Pt kwi 27, 2018 18:04

Aleksandrze, Karneolu
Mój bląd polegał na podkreśleniu tego jednego zdania w komentarzu Herberta. Niestety, nie reprezentuję do końca ani katolicyzmu, ani protestantyzmu (mimo że osiemnascie lat w KEA) raczej pogranicze, ale z tendencją ku katolicyzmowi (m.in. właśnie przez tego nieszczęsnego ap. Piotra). Niestety, w Polsce nie ma wspólnoty Taize, co, być może , było by jakimś rozwiązaniem ...
Lukas
 
  

Poprzednia strona

Powrót do Wydarzenia

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 7 gości