Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej strony. Korzystają z nich również firmy reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w cookies kliknij "Akceptuj", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuj

SPRAWA KS.PROF. TADEUSZA GUZA Z KUL

Re: SPRAWA KS.PROF. TADEUSZA GUZA Z KUL

Postprzez Zofia » Pt gru 22, 2017 12:58

Oj, panowie, panowie, przespaliscie przez te dwa lata sprawę ks. prof.GUZA. Trzy lata temu prof. Guz wrócil do Polski po 14-letnim pobycie naukowym w Niemczech, na jednej z tamtejszych uczelni. I rozpoczał wielka działalność dyskryminacji Lutra i reformacji w środowiskach katolickich. Wykłady w radiu Maryja (sama słuchałam przerażona), konferencje we wszystkich większych miastach Polski, artykuły w "Naszym Dzienniku". A teolodzy luterańscy spali.... Najwyżej coś tam przebąkiwali w swoich opłotkach... Ze to "poniżej ich poziomu", etc. ..... A indoktrynacja katolickiego społeczeństwa trwała w najlepsze.
W marcu br. portal ekumenizm.plzamieścił artykuł red. D.Bruncza "Kaznodzieja nienawiści tymczasowo uciszony..." No i zaczęła się jakas dyskusja! Mocno spózniona. Komentarzy było 111 .... Pozwolę sobie wkleić tu mój komentarz w tym temacie.


p. Krzysztofie, ja również jestem rozczarowana i zawiedziona, że żaden z "moich" (przynajmniej jeszcze ), uczonych duszpasterzy luterańskich, np. pastor prof.,Milerski czy bp prof. Hintz , a może 'luteranolg' dr Sojka, nie mają odwagi stanąć w szranki, na ubitej ziemi - z ks. prof.GUZEM. Argumenty, że to 'poniżej ich poziomu naukowego', są nie na miejscu. Ks.prof. Guz, czy tego chcemy czy nie, reprezentuje uznaną uczelnię KUL, wiec tego rodzaju argumenty są podważaniem autorytetu jednej instytucji naukowej przez profesorów drugiej instytucji (ChAT). To wydaje mi sie niedopuszczalne w aspekcie etyki naukowców.

Cóż z tego, że prof.Milerski, rektor ChATu, przeprowadza arcyuczoną krytykę poglądów prof.Guza na łamach portalu Luter2017, a inni teolodzy luterańscy czynią to za bezpiecznymi murami KEA czy ChATu ..... Kto z katolików, do których świetnie docierają wykłady, kazania, pogadanki i artykuły ks.prof. Guza) będzie wchodził na portal LUTER2017 czy odwiedzał w tym celu Kościol luterański albo konferencje na ChAT ....??? A zatem uczeni duszpasterze luterańscy "przekonują" u siebie już przekonanych, czyli protestantów ...... Lęk teologów luterańskich przed publiczną 0BRONĄ TEOLOGII LUTRA w roku jubileuszowym Reformacji jest nie tylko mocno niepokojący, ale zarazem znamienny i, niestety, wielce wymowny. Przynajmniej dla mnie.
ps. może jakas debata w TV?


Paulina Kramer > Cleo • 2 miesiące temu

Wyrazy szacunku za obiektywizm.
Zofia
 
  

Re: SPRAWA KS.PROF. TADEUSZA GUZA Z KUL

Postprzez Tango » Pn lip 16, 2018 21:38

Dobry wieczór , wszystkim piszącym.
Chciałam zapytać co tak państwa niepokoi w wykładach księdza prof Guza.Jego wypowiedzi są merytoryczne, polemikę prowadzi z doktryną Lutra,przedstawia rzeczowo swoje argumenty, nie obrażając nikogo z wierzących luteran.
Tango
 
Posty: 3
Dołączył(a): Pn lip 16, 2018 21:16
wyznanie: katolik
  

Re: SPRAWA KS.PROF. TADEUSZA GUZA Z KUL

Postprzez Aleksander » Wt lip 17, 2018 09:45

Tango napisał(a):Dobry wieczór , wszystkim piszącym.
Chciałam zapytać co tak państwa niepokoi w wykładach księdza prof Guza.Jego wypowiedzi są merytoryczne, polemikę prowadzi z doktryną Lutra,przedstawia rzeczowo swoje argumenty, nie obrażając nikogo z wierzących luteran.
Proszę zapoznać się z postami w/w. Jest w nich wystarczająco dużo argumentów. Przepraszam, ale takie pytanie jest brakiem szacunku wobec wszystkich, którzy wnieśli już wkład w dyskusję na ten temat!
Avatar użytkownika
Aleksander
 
Posty: 1655
Dołączył(a): Cz sie 19, 2010 09:30
wyznanie: Luteranin
dyplomy: 3
  

Re: SPRAWA KS.PROF. TADEUSZA GUZA Z KUL

Postprzez Grzegorz » Wt lip 17, 2018 09:56

Tango napisał(a):Jego wypowiedzi są merytoryczne, polemikę prowadzi z doktryną Lutra,przedstawia rzeczowo swoje argumenty


No właśnie problem w tym, że są mało merytoryczne. Przykłady już padły w tym wątku, przypomnę jeden ze swoich

Grzegorz napisał(a):http://www.radiomaryja.pl/multimedia/ki ... utra-cz-i/

W ciągu pierwszych 40 minut (dalej nie słuchałem) ks. Guz posuwa się m.in. do bezczelnej insynuacji, jakoby Luter nie uważał Jezusa za Boga. Nie wyraża tego co prawda wprost, ale wyraźnie sugeruje, a gdy drugi prowadzący łyka jego manipulacje, to nie prostuje fałszu.

Można go wysłuchać na załączonym nagraniu od 29:30 do 31:00. Ks. Guz odwołuje się zresztą do pisma ks. dr Lutra, w którym zostaje wyraźnie podkreślone, że Jezus jest Bogiem. Dotarłem do angielskiego przekładu, po polsku chyba nie ma:

If Christ, who was true God by nature, has humbled himself to become servant of all, how much more should such action befit us who are of no worth, and are by nature children of sin, death and the devil! (...) The phrase "form of God" does not receive the same interpretation from all. Some understand Paul to refer to the divine essence and nature in Christ; meaning that Christ, though true God, humbled himself. While Christ is indeed true God, Paul is not speaking here of his divine essence, which is concealed. The word he uses --"morphe," or "forma' --he employs again where he tells of Christ taking upon himself the form of a servant. "Form of a servant" certainly cannot signify "essence of a real servant"-possessing by nature the qualities of a servant. For Christ is not our servant by nature; he has become our servant from good will and favor toward us. (...) "Form of God," then, means the assumption of a divine attitude and bearing, or the manifestation of divinity in port and presence; and this not privately, but before others, who witness such form and bearing.

Ale oczywiście manipulator zachowuje się, jakby ten komentarz zaczynał się od Paul is not speaking here of his divine essence.


Rzeczony fragment pochodzi z kazania Lutra na podstawie Listu do Filipian 2, 5-11. Przetłumaczę z angielskiego wytłuszczone fragmenty:
Christ, who was true God by nature - Chrystus, który z natury był prawdziwym Bogiem
The phrase "form of God" does not receive the same interpretation from all - Sformułowanie "postać Boża" nie jest przez wszystkich tak samo interpretowane
While Christ is indeed true God, Paul is not speaking here of his divine essence - Chociaż Chrystus zaiste jest prawdziwym Bogiem to Paweł nie mówi tutaj o Jego Boskiej istocie

Ksiądz Guz relacjonując owo kazanie skupia się wyłącznie na stwierdzeniu, że Paweł nie mówi tutaj o Jego Boskiej istocie.
Avatar użytkownika
Grzegorz
 
Posty: 1120
Dołączył(a): Śr wrz 11, 2013 20:48
Lokalizacja: Warszawa
wyznanie: KEA
  

Re: SPRAWA KS.PROF. TADEUSZA GUZA Z KUL

Postprzez Maksymilian » N lip 22, 2018 17:43

Drogi użytkowniku Tango.
Ja oglądałem nie tylko film Pana Brauna, ale i jedno ze spotkań z tym księdzem i muszę powiedzieć, że Ci ludzie nie rozumieją podstawowych założeń luteranizmu. To tak jakby Pan próbował sposobem myślenia Japończyka opisywać honor w kulturze polskiej. Japończyk ma inne schematy myślowe, inaczej postrzega pewne zjawiska, więcej samo pojęciu "honor" może w ogóle znaczyć co innego dla Polaka i dla Japończyka, więc to jest podstawowy błąd myślenia tych Panów, oni katolickie rozumienie pojęć przypisują luteranom i później pokazują, że wyszedł nowotwór. To jest niepoważne i aby protestantyzm zrozumieć trzeba zrozumieć jak protestanci rozumieją pewne pojęcia.
Maksymilian
 
  

Re: SPRAWA KS.PROF. TADEUSZA GUZA Z KUL

Postprzez Grzegorz » Wt lip 09, 2019 14:00

Krytyczny głos ze strony katolickiej wobec ks. prof. Guza:
https://ekai.pl/wiedza-ks-prof-guzia-o- ... ntaryczna/
Avatar użytkownika
Grzegorz
 
Posty: 1120
Dołączył(a): Śr wrz 11, 2013 20:48
Lokalizacja: Warszawa
wyznanie: KEA
  

Re: SPRAWA KS.PROF. TADEUSZA GUZA Z KUL

Postprzez Aleksander » Wt lip 09, 2019 14:22

Grzegorz napisał(a):Krytyczny głos ze strony katolickiej wobec ks. prof. Guza:
https://ekai.pl/wiedza-ks-prof-guzia-o- ... ntaryczna/
Dobrze sami katolicy powiedzieli, że nie można interpretować dr Lutra dowolnie, czyli wyrywać z kontekstu stwierdzenia i potem tworzyć "demoniczne" poglądy.
Avatar użytkownika
Aleksander
 
Posty: 1655
Dołączył(a): Cz sie 19, 2010 09:30
wyznanie: Luteranin
dyplomy: 3
  

Re: SPRAWA KS.PROF. TADEUSZA GUZA Z KUL

Postprzez Grzegorz » Pn mar 30, 2020 13:19

Ksiądz Guz ponownie wystawił sobie laurkę, tym razem w zupełnie innym kontekście:
https://deon.pl/kosciol/podczas-mszy-ni ... uza,821055

żadne udzielanie Komunii świętej do ust nie zagraża ani jednemu Polakowi, obywatelowi RP, roznoszeniem jakichkolwiek wirusów, bo to jest akt święty. Msza święta jest świętym aktem, a zatem nie jest miejscem, przestrzenią i czasem rozprzestrzeniania się wirusów, tylko przychodzenia Pana Boga
Avatar użytkownika
Grzegorz
 
Posty: 1120
Dołączył(a): Śr wrz 11, 2013 20:48
Lokalizacja: Warszawa
wyznanie: KEA
  

Re: SPRAWA KS.PROF. TADEUSZA GUZA Z KUL

Postprzez Aleksander » Pn mar 30, 2020 13:32

No cóż, logika transsubstancjacji na to wskazuje. Jedna substancja "zastępuje" drugą. Ciekawe jest to, że wirus, tak mi się wydaje (daleko mi od znajomości biologii), nie jest jednością z hostią, więc nie jest zastępowany "nową" substancją? Nie wierzę w transsubstancjację, tylko tak zastanawiam się, jak można by obronić w obecnej dyskusji.

Sent from my ONEPLUS A5010 using Tapatalk
Avatar użytkownika
Aleksander
 
Posty: 1655
Dołączył(a): Cz sie 19, 2010 09:30
wyznanie: Luteranin
dyplomy: 3
  

Re: SPRAWA KS.PROF. TADEUSZA GUZA Z KUL

Postprzez Grzegorz » Pn mar 30, 2020 17:12

Przy transsubstancjacji znika substancja chleba, ale pozostają wszystkie właściwości fizyczno-chemiczne chleba. Roznoszenie się wirusa jest związane z właściwościami chleba.

Przed chwilą zareagował rzecznik archidiecezji lubelskiej: https://deon.pl/kosciol/rzecznik-archid ... uza,822333

Hostia, która jest prawdziwym Ciałem Pana Jezusa, zachowuje wszystkie fizyczne właściwości chleba. (...) Ksiądz arcybiskup wzywa ks. prof. Guza, aby jak najszybciej sprostował wypowiedzi niezgodne z katolicką nauką o Eucharystii
Avatar użytkownika
Grzegorz
 
Posty: 1120
Dołączył(a): Śr wrz 11, 2013 20:48
Lokalizacja: Warszawa
wyznanie: KEA
  

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Rozmowy o wszystkim

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 8 gości