Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej strony. Korzystają z nich również firmy reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w cookies kliknij "Akceptuj", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuj

Witam serdecznie.

Re: Witam serdecznie.

Postprzez Piotrek » N gru 30, 2018 22:03

Jonah napisał(a):Idąc tym "plemiennym" tropem, Niemcy powinni wyznawać kult Wotana, a my Swarożyca :D .
"Germańskość" więc M. Lutra zgodnie głosili naziści i papiści :lol: .


Nurtują mnie takie problemy: na ile człowiek może świadomie kierować swoim życiem, a na ile jest częścią większej grupy społecznej, w tym przypadku religijnej luterańskiej? Czy religia jest pojęciem stałym i niezmiennym czy też jest zjawiskiem metafizycznie rozwijającym się? Co to znaczy być ewangelikiem w XXI wieku? Piotrek.
Piotrek
 
  

Re: Witam serdecznie.

Postprzez Piotrek » Wt mar 26, 2019 11:28

Bliska jest mi wizja luteranizmu, w której wierni czują bezpiecznie i dobrze. Luteranizm jako dziedzictwo renesansu i odrodzenia. Otworzenie wiary na nowe wymiary zawarte w tezach: Bóg Wiara Człowiek. Otworzenie religii na wartości humanistyczne w postaci społecznej nauki Kościoła. Pozycję języka niemieckiego w w wyznawanej wierze. Piotrek.
Piotrek
 
  

Re: Witam serdecznie.

Postprzez Piotrek » Wt mar 26, 2019 11:47

I wie pan, pastorze Herbert, chodzi mi o ludzką formę religii jaką jest luteranizm. Kościół jako wspólnota wiernych, gdzie każda jednostka ma swe cele i nie jest zapomniana. Luteranizm jako wynik niemieckiego humanizmu i Odrodzenia. Piotrek.
Piotrek
 
  

Re: Witam serdecznie.

Postprzez Piotrek » Wt mar 26, 2019 15:26

Generalnie fascynuje mnie luteranizm jako zjawisko społeczne i religijne. Proces rozwoju który trwa, silnie zakorzeniony w historii, nauczaniu Marcina Lutra i teologów protestanckich. Etos luteranizmu w mieście Wittenberga i znaczeniu języka niemieckiego w liturgii luterańskiej. Piotr.
Piotrek
 
  

Re: Witam serdecznie.

Postprzez karneol » Wt mar 26, 2019 16:37

Tyle, że "kulturowy protestantyzm", o jakim chyba mowa w tym poście, to już (od czasów m. in. Karola Bartha) przezwyciężona przeszłość teologii niemieckiej.
karneol
 
Posty: 80
Dołączył(a): Śr lip 04, 2012 19:00
wyznanie: luterańskie
  

Re: Witam serdecznie.

Postprzez Piotrek » Śr mar 27, 2019 13:54

I wiesz, wiele dobrego w przezwyciężaniu problemów polsko-niemieckich ma Gazeta Wyborcza. Protestantyzm humanistyczny, "nic co ludzkie nie jest mi obce", docenienie wkładu Żydów w kulturę ludzkości, wizja Chrystusa jako przyjaciela człowieka, to cel dążeń wielu teologów protestanckich.
Piotrek
 
  

Re: Witam serdecznie.

Postprzez Piotrek » So mar 30, 2019 12:30

Generalnie jestem luźno powiązany z luteranizmem. Ważną rolę w moim życiu odgrywa pismo "Jednota" i cmentarz ewangelicko-augsburski przy ulicy Młynarskiej w Warszawie. Piotrek.
Piotrek
 
  

Re: Witam serdecznie.

Postprzez karneol » Pn kwi 01, 2019 14:48

Luteranizm w Polsce ma wiele oblicz - i może znajdziesz jakąś grupę o podobnym podejściu. Trzeba jednak pamiętać o dziedzictwie bpa J. Burschego, "walki kościelnej" i konfliktów niemiecko-polskich w KEA w okresie międzywojennym (pisze o tym m. in. E. Alabrudzińska w książce "Protestantyzm w Polsce w latach 1918 - 1939").
karneol
 
Posty: 80
Dołączył(a): Śr lip 04, 2012 19:00
wyznanie: luterańskie
  

Re: Witam serdecznie.

Postprzez Piotrek » Pn kwi 15, 2019 15:02

Tak, i chciałbym aby nasz protestantyzm miał właśnie polskie oblicze. Na cmentarzu ewangelicko-augsburskim przy ulicy Młynarskiej w Warszawie 1 listopada ubiegłego roku zobaczyłem z puszką kwestorską piękną dziewczynę. Na tym cmentarzu mam pochowanych bliskich. Niedaleko znajduje się cmentarz muzułmański przy ulicy Tatarskiej 8. Również ten cmentarz lubię bardzo odwiedzać. Czy my, Polacy różnych wyznań nie możemy pogodzić się w podstawowych sprawach. Dla mnie nauka języka niemieckiego była przyjemnością, ale nie wymagam tego od innych protestantów. Przyjdźcie na cmentarz luterański przy Młynarskiej, spotkacie się z historią ewangelików o najbardziej polskim obliczu. Piotrek.
Piotrek
 
  

Re: Witam serdecznie.

Postprzez Piotrek » Wt kwi 16, 2019 06:35

Swego czasu czytałem książkę "Przekażmy sobie znak pokoju". Właśnie luteranizm warszawskich rodzin polskich, oferujący otoczeniu to co ma najlepszego, miałem na myśli. Niedaleko od naszego cmentarza na ulicy Młynarskiej, na cmentarzu przy ulicy Tatarskiej 8 spotykają się muzułmanie. Wzajemne kontakty, porozumienie mimo różnic,to właśnie miałem na myśli. Na nieczynnym cmentarzu kaukaskim przy Młynarskiej 40 jest z kolei pochowany tłumacz Koranu na język polski z XIX wieku, Tarak Mirza Buczacki. Luteranizm wkomponowany w otoczenie, przekazywanie sobie doświadczenia przez kolejne pokolenia, dbania o groby odeszłych pokoleń, wspólnota religijna jako całość gdzie każda jednostka ma przydzielone sobie cele i zadania, to miałem na myśli. Piotrek.
Piotrek
 
  

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Przedstawmy się

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 4 gości