Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej strony. Korzystają z nich również firmy reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w cookies kliknij "Akceptuj", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuj

Witam serdecznie.

Re: Witam serdecznie.

Postprzez Piotrek » Śr maja 08, 2019 01:47

Czy pamiętacie film z lat 70. pod tytułem '"Sól ziemi czarnej". W sporach ewangelików polskich z niemieckimi stałem po polskiej stronie. W kwietniu 2001 roku powstała Liga Polskich Rodzin. jest to porozumienie organizacji narodowych, demokratycznych i chrześcijańskich Trwa ten ideał szlachty polskiej od czasu trzeciego rozbiory w 1795 roku. Powstanie kościuszkowskie, listopadowe, aż po powstanie styczniowe 1863 roku. Programy polityczne "białych" i "czerwonych", wkrótce lata 70. XIX, program pozytywistów warszawskich i tak zwanych krajowców. 1903 rok i "Myśli nowoczesnego Polaka" Romana Dmowskiego. Przypominam także o Samoobronie RP szefowanej przez Andrzeja Leppera, będącej oddolnym ruchem chłopskim nawiązującym do PSL Stanisława Mikołajczyka z lat 1945-1947. Wreszcie chłopi polscy zorganizowali się w realną siłę. Ktoś musiał w końcu nawiązać do Jakuba Szeli i rabacji galicyjskiej. Dlaczego o tym piszę. Kościół ewangelicko-augsburski musi wyjść z siebie i stanąć po stronie narodu polskiego. Przypominam, że kiedyś pod wpływem miłości do Jadwigi Koplewskiej z Juszkiewiczowych, dołączył do nas Józef Piłsudski.
Piotrek
 
  

Re: Witam serdecznie.

Postprzez Piotrek » Śr maja 08, 2019 14:07

Usuwam treść postu dlatego, że już odopowiadaliśmy na zagadnienie języka narodowego w Kościele. Stałe powrcanie do tego tematu jest nagabywaniem i sianiem propagandy nie zgodnej z wiarą naszych wyznań. Admin.
Piotrek
 
  

Re: Witam serdecznie.

Postprzez Piotrek » Śr maja 08, 2019 16:37

Protestantyzm jest w znacznej mierze religią cmentarzy i grobów zmarłych. ja sam jestem związany z cmentarzem ewangelicko-augsburskim w Warszawie. Właśnie to poszukiwanie więzi międzyludzkich, skupionych w sferze sacrum, stanowi credo mojego życia. Cmentarz jest niewielki ale gustownie zadbany. Profesorzy nauk, handlowcy, lekarze, wojskowi... Cieszy mnie obecność młodych ludzi co rok 1 listopada na młynarskim cmentarzu. Istniejąca w Warszawie Chrześcijańska Akademia Teologiczna to z kolei próba przetrwania spuścizny i więzi pokoleń.
Piotrek
 
  

Re: Witam serdecznie.

Postprzez Aleksander » Cz maja 09, 2019 06:30

Bardzo niepokoi mnie, Piotrze, twój stosunek do cmentarza. Często powtarzasz, że nie jesteś religijny, a jednak piszesz wyraźnie zbyt duzo na temat wpływu cmentarza na postawę chrześcijan. Nie ma w tym równowagi. Wyznajemy i pouczamy o szacunku do chowanych ciał odchodzących w wieczność ludzi. Jednak kulminacja wiary ma swoje miejsce podczas mszy chrześcijańskiej w Eucharystii. W Komunii spotykamy się z żyjącym Panem Jezusem Chrystusem oraz całym zgromadzeniem świętych!
Avatar użytkownika
Aleksander
 
Posty: 1655
Dołączył(a): Cz sie 19, 2010 09:30
wyznanie: Luteranin
dyplomy: 3
  

Re: Witam serdecznie.

Postprzez Aleksander » Cz maja 09, 2019 06:36

Ten wątek zdeydowanie się wyczerpał. Zamykam.
Avatar użytkownika
Aleksander
 
Posty: 1655
Dołączył(a): Cz sie 19, 2010 09:30
wyznanie: Luteranin
dyplomy: 3
  

Poprzednia strona

Powrót do Przedstawmy się

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 7 gości