Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej strony. Korzystają z nich również firmy reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w cookies kliknij "Akceptuj", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuj

Wspólnota ołtarza i ambony z Ewangelicko-Luterańską Diecezją

Co słychać u naszych braci z innych krajów

Wspólnota ołtarza i ambony z Ewangelicko-Luterańską Diecezją

Postprzez Aleksander » Pn wrz 30, 2019 13:18

28 września 2019 na dorocznym synodzie Ewangelicko-Luterański Kościół w Anglii jednogłośnie pzegłosował za uznaniem i ogłoszeniem wspólnoty ołtarza i ambony z Ewangelicko-Luterańską Diecezją Misji w Finlandii i Ewangelicko-Luterańską Diecezją w Norwegii.ObrazekObrazekObrazek

Sent from my ONEPLUS A5010 using Tapatalk
Avatar użytkownika
Aleksander
 
Posty: 1655
Dołączył(a): Cz sie 19, 2010 09:30
wyznanie: Luteranin
dyplomy: 3
  

Re: Wspólnota ołtarza i ambony z Ewangelicko-Luterańską Diec

Postprzez Żywczok » Pn wrz 30, 2019 19:53

A mam takie pytanie. Jako nie-luteranin (czy ogólnie nie-protestant) pewnych rzeczy nie rozumiem. Co to daje? Tzn jakie różnice będą dla członków czy duchownych tych kościołów po podpisaniu tego uznania.

Chodzi mi, że jakiś czas temu tłumaczono mi, że jednym z głównych różnic między WELS a LCMS jest taki, że ci pierwsi są tak konserwatywni, że sprawdzają tych drugich zanim dopuszczą ich do siebie do komunii. Czy to ma coś właśnie wspólnego z komunią lub podobnymi tego typu rzeczami?
Żywczok
 
Posty: 11
Dołączył(a): Cz lut 14, 2019 21:08
Lokalizacja: Żywiecczyzna
wyznanie: Rzymsko-Katolickie
  

Re: Wspólnota ołtarza i ambony z Ewangelicko-Luterańską Diec

Postprzez blaisee » Wt paź 01, 2019 15:20

Żywczok napisał(a):A mam takie pytanie. Jako nie-luteranin (czy ogólnie nie-protestant) pewnych rzeczy nie rozumiem. Co to daje? Tzn jakie różnice będą dla członków czy duchownych tych kościołów po podpisaniu tego uznania.

Chodzi mi, że jakiś czas temu tłumaczono mi, że jednym z głównych różnic między WELS a LCMS jest taki, że ci pierwsi są tak konserwatywni, że sprawdzają tych drugich zanim dopuszczą ich do siebie do komunii. Czy to ma coś właśnie wspólnego z komunią lub podobnymi tego typu rzeczami?


Obecnie większość luteran na świecie zrzesza Światowa Federacja luterańska i koscioly do niej nalezace sa ze soba we wspolnocie czyli wlasnie dopuszczaja swoich czlonkow do komunii, uznaja swoich ksiezy itd.

Naromiast poza Federacja ktora w duzym stopniu jest dosc liberalna (choc sa tez koscioly konserwatywne np. kosciol luteranski w etiopii) istnieje także Synod Missouri i synod Wisconsin ktore to sa bardziej konserwatywne i do wspolnoty dopuszcza tylko inne koscioly konserwatywne. I wspolnota taka wlasnie wyraza sie w dopuuszczeniu tylko kosciolow we wspolnocie do przyjmowania komunii, uznawania swoich księży itd
blaisee
 
Posty: 296
Dołączył(a): N lut 01, 2015 19:55
wyznanie: protestanckie
  


Powrót do Luteranizm na świecie

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 4 gości

cron