Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej strony. Korzystają z nich również firmy reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w cookies kliknij "Akceptuj", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuj

Czym konkretnie odróżnia się metodyzm od luteranizmu?

Czym konkretnie odróżnia się metodyzm od luteranizmu?

Postprzez rumianek » Śr cze 26, 2019 11:45

Czym konkretnie odróżnia się metodyzm od luteranizmu? Wiem tylko, że w KEM mają nabożeństwa w stylu ewangelikalnym i że wierzą, że chleb i wino to tylko symbole.
rumianek
 
Posty: 10
Dołączył(a): Pt gru 14, 2012 20:16
wyznanie: brak
  

Re: Czym konkretnie odróżnia się metodyzm od luteranizmu?

Postprzez Aleksander » Śr cze 26, 2019 12:24

Szkoda że metodyści już nie zaglądają na forum. Nie chciałbym obrazić odpowiedziami. Metodyzm wywodzi się z całkiem z innej ery - postreformacyjnej. Jego teologiczne postulaty nie za bardzo odnoszą się do tego przed jakimi wyzwaniami stali Reformatorzy. Reformatorzy chcieli odnowić Średniowieczny Kościół Katolicki na Zachodzie. Byli niezadowoleni z doktryny w średniowiecznym Kościele. Natomiast metodyści mieli już zreformowany Kościół Anglii. Jednak chcieli więcej radykalnych zmian - jeszcze większe uproszczenie luturgii, więcej możliwości angażowania się świeckich i itd. Osobiście nie postrzegam metodyzmu jako reformy teologicznej. Kościół Anglii miał i ma w pełni wystarczająco zmian teologicznych aby zreformowani chrześcijanie mogli w nim się "zmieścić". Moim zdaniem było to raczej reforma społeczna - niezadowolenie z establiszmentu w Kościele. Niedawno odwiedziłem ze znajomymi główny kościół w centrum Londynu. Osoba nas oprawadzająca wiele razy powtarzała zdanie, które pewnie jest już hasłem - aby wszyscy dobrze się tu czuli.... Z tego powodu Metodyzm w Polsce czy innych krajach upodobniał się w pewnym sensie do głównych nurtów protestanckich kościołów. W Polsce do Ewangelickiego. Trudno jest tak w prostych punktach rozróżnić Luteranizm od Metodyzmu.
Avatar użytkownika
Aleksander
 
Posty: 1655
Dołączył(a): Cz sie 19, 2010 09:30
wyznanie: Luteranin
dyplomy: 3
  

Re: Czym konkretnie odróżnia się metodyzm od luteranizmu?

Postprzez blaisee » Cz cze 27, 2019 07:49

Metodystyczne nabożeństwa niekoniecznie są "ewangelikalne". Miałem okazje być 2 czy 3 razy na nabożeństwie i są one całkiem podobne do luterańskich. Zależy od parafii, choć są troszke "luźniejsze".

Natomiast nie wiem czemu, ale zawsze miałem takie skojarzenie że luteranie są podobni do anglikanów. a metodyści do reformowanych. Choć różnica jest taka że reformowani wyznają wiare w predestynacje a metodyści nie, ale pozatym chyba faktycznie coś w tym jest - istnieje nawet zresztą wiele kościołów unijnych reformowano-metodystycznych
blaisee
 
Posty: 296
Dołączył(a): N lut 01, 2015 19:55
wyznanie: protestanckie
  

Re: Czym konkretnie odróżnia się metodyzm od luteranizmu?

Postprzez arrreccek2710 » N lip 07, 2019 06:06

Nie jestem pewien w 100%, ale również metodyka życia w KEM jest inna :)

Wysłane z mojego MI MAX 2 przy użyciu Tapatalka
arrreccek2710
 
Posty: 29
Dołączył(a): N sie 19, 2018 10:55
Lokalizacja: Rybnik [SR]
wyznanie: Ewangelicko-Augsburskie
  

Re: Czym konkretnie odróżnia się metodyzm od luteranizmu?

Postprzez rumianek » Cz sty 16, 2020 19:32

Czy polski KEM jest liberalnym kościołem, umiarkowanym czy konserwatywnym jeśli chodzi o kwestie światopoglądowe? Konkretnie chodzi mi o podejście do osób LGBT.
rumianek
 
Posty: 10
Dołączył(a): Pt gru 14, 2012 20:16
wyznanie: brak
  

Re: Czym konkretnie odróżnia się metodyzm od luteranizmu?

Postprzez Aleksander » Cz sty 16, 2020 23:12

Nie wiem czy jeszcze ktoś z KEM odwiedza nasze forum, kiedyś tu byli.

Sent from my ONEPLUS A5010 using Tapatalk
Avatar użytkownika
Aleksander
 
Posty: 1655
Dołączył(a): Cz sie 19, 2010 09:30
wyznanie: Luteranin
dyplomy: 3
  

Re: Czym konkretnie odróżnia się metodyzm od luteranizmu?

Postprzez Żywczok » So sty 18, 2020 11:18

Jak już mówimy o metodystach to mam jedną sprawę do wyjaśnienia. Z tego co wiem, to Kościół ew-augsburski, ew-reformowany i ew-metodystyczny są w wzajemnej interkomunii na podstawie dokumentu ekumenicznego "Konkordia Leuenberska" (nie wiem czy wszystkie, wiem że polskie tak). Ale KEA wyznaje prawdziwą obecność Pana Jezusa w komunii, podczas kiedy pozostałe kościoły tylko symboliczną. To nie idzie jakby z sprzecznością do osiągnięcia interkomuni?
Żywczok
 
Posty: 11
Dołączył(a): Cz lut 14, 2019 21:08
Lokalizacja: Żywiecczyzna
wyznanie: Rzymsko-Katolickie
  

Re: Czym konkretnie odróżnia się metodyzm od luteranizmu?

Postprzez Grzegorz » So sty 18, 2020 21:46

Symboliczne rozumienie sakramentu rzeczywiście jest nie do pogodzenia z nauką o prawdziwej obecności Chrystusa. W pierwszym przypadku Komunia sprowadza się do ludzkiego uczynku. W drugim przypadku mamy do czynienia z Bożym działaniem wobec człowieka.

Jednak nie można przypisać polskim reformowanym symbolicznego rozumienia Komunii. Ze strony warszawskiej parafii KER: „wierzymy, że Pan i Zbawiciel jest rzeczywiście, duchowo obecny w akcie Wieczerzy Pańskiej.”

Podobnie metodyści nauczają o duchowym wymiarze sakramentu. Ze strony KEM: „Udzielanie, przyjmowanie i spożywanie Ciała Chrystusa w Wieczerzy Pańskiej dokonywa się w sposób nadprzyrodzony i duchowy. Tym, co sprawia, iż przystępujący do Komunii św. przyjmuje i spożywa Ciało Chrystusa, jest wiara.”
Avatar użytkownika
Grzegorz
 
Posty: 1120
Dołączył(a): Śr wrz 11, 2013 20:48
Lokalizacja: Warszawa
wyznanie: KEA
  

Re: Czym konkretnie odróżnia się metodyzm od luteranizmu?

Postprzez Andrzej » Śr lis 10, 2021 02:58

Symbol to coś więcej niż tylko sama rzeczywistość.
Andrzej
 
Posty: 151
Dołączył(a): N sty 23, 2011 10:13
wyznanie: ewangelicko-reformowane
  

Re: Czym konkretnie odróżnia się metodyzm od luteranizmu?

Postprzez Aleksander » Śr lis 10, 2021 08:34

Andrzej napisał(a):Symbol to coś więcej niż tylko sama rzeczywistość.
Pierwszy raz słyszę takie stwierdzenie. Mówiąc o rzeczywistości mówimy o partycypowaniu Boga w nas i nas w Bogu. Czym zatem symbol może być większy niż rzeczywista partycypacja w Bogu?

Sent from my IN2013 using Tapatalk
Avatar użytkownika
Aleksander
 
Posty: 1655
Dołączył(a): Cz sie 19, 2010 09:30
wyznanie: Luteranin
dyplomy: 3
  

Następna strona

Powrót do Inne wyznania i kościoły

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 8 gości