Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej strony. Korzystają z nich również firmy reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w cookies kliknij "Akceptuj", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuj

Witam

Witam

Postprzez Seba » N lut 24, 2019 19:40

Witam
Mam na imię Sebastian. Mimo że oficjalnie należę do Kościoła Polsko-Katolickiego to jednak ciągnie mnie w stronę Luteranizmu. Niestety kościół narodowy w naszym kraju jest(przeciwieństwie do kościoła Anglii) zbyt katolicki i w ostatnim czasie trochę mi to przeszkadza, a że mam poglądy dość konserwatywne znalazłem się na tym forum. Cieszę się że istnieje konserwatywna kontrrewolucja w wewnątrz protestantyzmu, i tak wybitne postacie jak
ks. Leopold Otto, czy ks. Franciszek Michejda nie muszą oglądać jak liberalna lewica niszczy to czemu oni poświęcili całe swoje życie.
Pozdrawiam .
Ostatnio edytowano Wt mar 05, 2019 18:27 przez Seba, łącznie edytowano 2 razy
Seba
 
Posty: 8
Dołączył(a): Wt lut 19, 2019 18:20
wyznanie: Protestantyzm
  

Re: Witam

Postprzez Grzegorz » N lut 24, 2019 23:51

Witaj, Sebastianie :) Czy dobrze kojarzę, że podstawą wiary w Waszym wyznaniu jest Pismo Święte + sobory pierwszego tysiąclecia?
Avatar użytkownika
Grzegorz
 
Posty: 1120
Dołączył(a): Śr wrz 11, 2013 20:48
Lokalizacja: Warszawa
wyznanie: KEA
  

Re: Witam

Postprzez Seba » Pn lut 25, 2019 20:27

Tak. Starokatolicka doktryna na której Kościół Polski się opiera odrzuca postanowienia I soboru na którym ustalono dogmat o nieomylności papieża. Niestety jak wiesz protestantom nie udało się wcześniej powołać za czasów króla Zygmunta kościoła narodowego ale powstał wiele wiele lat później w USA z inicjatywy biskupa Hodura. W KPK jest kult Maryi jednak z bardziej z umiarem, co do reszty to jest tak że np. ksiądz proboszcz mojej parafii nie uznaje czyścca ale jak brzmi oficjalna wersja kościoła to niestety nie wiadomo gdyż... no cóż KPK boryka się z wieloma problemami, nieodpowiedni ludzie sprawują wysokie funkcje, a sam kościół pogrążony jest w lekkim chaosie i powoli zanika. Jeżeli myśleliście że KEA ma problemy to wierzcie mi że wasz kościół jest naprawdę w o wiele lepszej sytuacji i panuje porządek widać że inna kultura religijna inna etyka. Przykładem jest choćby to że u was jest coś takiego jak konwersja, a u nas nie ma wielu którzy przychodzą są oficjalnie w KRK ostatnio był nawet przypadek że osoba która uczęszczała wiele lat do KPK zmarła i rodzina urządziła pogrzeb w rzymskim obrządku i z rzymskim księdzem. Ale kazdy kosciol ma teraz jakies problemy. Ja osobiscie widzialbym chetniej wiecej z protestantyzmu w kosciele narodowym gdyz uwazam ze mysli reformatorow to bylo cos co kosciol potrzebowal wtedy jak i teraz.
P.S. Edytowalem post gdyz chyba teraz lepiej sie wyrazilem a poprzedni mogl zostac zle zrozumiany. Coz musze popracowac jeszcze nad wyrazaniem mysli. :D
Seba
 
Posty: 8
Dołączył(a): Wt lut 19, 2019 18:20
wyznanie: Protestantyzm
  

Re: Witam

Postprzez Roch » So lis 16, 2019 18:11

Dzień dobry. Również jestem tu by rozszerzyć swoją wiedzę. Jestem katolikiem i myślę, że Chrystus jest tam gdzie dwóch się spotyka w Jego imię.
Roch
 
Posty: 2
Dołączył(a): Pt lis 15, 2019 18:33
wyznanie: Katolik
  

Re: Witam

Postprzez Seba » Pt sty 17, 2020 18:43

Nie chce zaczynać nowego wątku więc napisze tutaj. Byłem już na dwóch nabożeństwach w KEA w Nowym Sączu, a i w przyszłą niedzielę również się wybieram. Odniosłem pozytywne wrażenie chociaż jest spora różnica między nabożeństwem Luterańskim a mszą katolicką. Podoba mi się ta prostota, lecz mimo to czułem się trochę zagubiony. Myślę że to dlatego że przez całe życie znałem jedynie msze w kościele katolickim, więc daje sobie czas tym bardziej że mnie tam ciągnie po prostu :). Ciekawi mnie czy konwertyci będąc pierwszy raz również mieli podobnie, czy tylko ja? Zakupiłem również księgi wyznaniowe KEA i zgłębiam je wnikliwie jestem już w połowie, na obronie wyznania augsburskiego. Odbyłem też bardzo miłą rozmowę z tamtejszym księdzem, i byłą to naprawdę fajna dyskusja. Tak więc zobaczymy dokąd to wszystko zaprowadzi;)
Seba
 
Posty: 8
Dołączył(a): Wt lut 19, 2019 18:20
wyznanie: Protestantyzm
  

Re: Witam

Postprzez Grzegorz » So sty 18, 2020 21:33

Czy w Kościele Polskokatolickim liturgia jest podobna do mszy trydenckiej? Ja miałem do czynienia wyłącznie z posoborowymi mszami w Kościele Rzymskokatolickim i pamiętam, że dość szybko zaadaptowałem się do liturgii luterańskiej.

Fajnie, że miałeś pozytywne doświadczenia w Nowym Sączu :)
Avatar użytkownika
Grzegorz
 
Posty: 1120
Dołączył(a): Śr wrz 11, 2013 20:48
Lokalizacja: Warszawa
wyznanie: KEA
  

Re: Witam

Postprzez Seba » Pn sty 20, 2020 18:14

Nie. W KPK liturgia jest posoborowa. Niczym się nie różni od tej KRK, poza kilkoma drobnymi szczegółami. W ostatnią niedzielę byłem na nabożeństwie i już lepiej orientuję się w wyszukiwaniu pieśni w Śpiewniku :geek:
Seba
 
Posty: 8
Dołączył(a): Wt lut 19, 2019 18:20
wyznanie: Protestantyzm
  


Powrót do Przedstawmy się

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 6 gości

cron